top of page

Dünya Afyon’da 3. Kez Buluşuyor


Afyonkarahisar, bu yıl 3. Kez Dünya Motokros Şampiyonası’nda ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde (MXGP of Turkey) dünya şampiyonlarını ağırlamaya hazırlanıyor.

COVID-19 Korona virüs salgını sonrasında normalleşmeye çalışan motosiklet camiası ile spor severler ve festival tutkunları 4-6 Eylül 2020 tarihinde Afyon Motorsporları Merkezi’nde buluşacak.

COVID-19 Korona virüs salgını dolayısıyla normalleşme adımları tüm dünyada hız kazanırken, uluslararası spor camiası da organizasyonlarla ilgili normalleşme sürecine hız verdi. Dünyanın en popüler 10 branşı arasında yer alan Motokros’ta dünya şampiyonlarını biraraya getiren Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye’de bu yıl 3. Kez düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ise bu yıl ikinci kez gerçekleşecek organizasyon kapsamında Dünya Motokros Şampiyonası MXGP, Dünya Motokros Şampiyonası (Gençler) MX2, Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası WMX, Avrupa Motokros Şampiyonası (Open) EMX Open'ın yer aldığı 4 büyük yarış yapılacak. Şampiyona ile eş zamanlı olarak düzenlenen ve 3 gün süren Afyon Motofest organizasyonu da yine 4-6 Eylül tarihlerinde aynı yerde festival, spor, müzik ve kültür etkinlikleri buluşmalarına ev sahipliği yapacak.


6 KITA 186 ÜLKEDEN CANLI YAYIN

Organizasyon Eurospor, Fox Sports Latina, AXP, Motorsport TV, Fox Sports International, Fox Sports Asia, VRT, CBS Sports Networ, BNT, Sina Sport, Rai Sport, Beinsports, Nos TV, RTL, Sport TV gibi dünyaca ünlü yayıncılar tarafından 186 ülkede 3.1 milyarın üzerinde potansiyel bir izleyiciyle buluşuyor.

FESTİVALDE KAMP, MÜZİK, SPOR VE KONSERLER BİRARADA

Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar etabı ((MXGP of Turkey) ile aynı tarihlerde gerçekleştirilen Afyon MotoFest organizasyonu da bu yıl 3. Kez 40’dan fazla büyük etkinlik, ücretsiz kamp alanları ve 4 konser ile birlikte hepsi bir arada eğlence konseptini sunacak.


Festival kapsamında 4 Eylül Cuma günü Necati ve Saykolar ile Retrobüs grupları sahne alırken, 5 Eylül Cumartesi günü Haluk Levent ve 6 Eylül Pazar günü Mustafa Çeçeli konserleri sanatseverlerle buluşacak. Festival alanında sponsorlar tarafından kurulan etkinliklerin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı federasyonların sportif faaliyetleri de katılımcılara keyifli anlar yaşatacak. Çocuklar için özel etkinlik alanlarının yer alacağı festivalde, mini golf, mini ATV, motosiklet eğitimleri, tırmanma duvarı, tenis, badminton, atletizm, okçuluk eğitimleri ile su sporları ve motosiklet gösterileri gibi ücretsiz aktiviteler de festival katılımcılarıyla buluşacak.


30 Ağustos Zafer Haftası’nın hemen ardından düzenlenecek olan festival, Korona virüs sonrasında normalleşme sürecinin toplu etkinlikleri arasında yer almasıyla da ayrı bir özellik taşıyacak.


TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ETKİNLİK ALANI

Termal yatırımlarıyla ünlü ve mermer ihracaatıyla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Afyon Motorsporları Merkezi sportif etkinliklerin yanı sıra kültürel, sanatsal ve ticari aktiviteler için de büyük imkanları barındırıyor. Çok işlevli ve esnek yapısıyla fuar, eğlence ve farklı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak bir teknik alt yapıya sahip olan tesis, 250 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu. Merkezde, 20 bin kişilik konser alanı, 10 bin araçlık otopark, su sporları aktivite havuzu, 200 adet 3x3 stant alanı, yeme içme alanları, 1500 çadırlık kamp alanı, 40 karavan alanı bulunuyor. Kamp için gelenlere duş, elektrik, internet ve sıcak su imkanı da ücretsiz sunuluyor.

Motorsporları merkezli inşa edilmesine rağmen her türlü organizasyona da ev sahipliği yapabilecek şekilde projelendirilen pistte 20 dönüm asfalt alanda fuarlar, tanıtım günleri, konserler ve kültür sanat etkinlikleri için de her türlü imkan birarada bulunuyor. düzenlenebilecek.

Pist, motokros, enduro ve süpermoto branşlarında dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek bir özelliğe de sahip. Afyonkarahisar, 2018 yılında ilkini düzenlediği Dünya Motokros Şampiyonası'nda ilk yıl "En İyi Teknik Alt Yapı" ödülünü alırken, 2019 yılında ikinci kez ev sahipliği yaptığı organizasyonda "En İyi Padok" ödülünü kazandı.

MXGP of Turkey, 2018 yılında 144 milyon 540 bin Euro'luk bir uluslararası tanıtım değeri elde ederken, 2019 yılında ise 198 milyon 263 bin Euro'luk bir ülke tanıtımı sağlamıştı. Türkiye'nin 1 dakikalık tanıtım görüntüleri dünyaca ünlü kanallarda canlı yayında yer alırken, gazete, dergi, internet medyası ile sosyal medyada da organizasyon ve ülkemizle ilgili binlerce haber yayınlandı.287 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page