top of page

MXGP TÜRKİYE’DE İLK GÜN YARIŞLARI

Güncelleme tarihi: 4 Eyl 2023

Dünya Kadınlar ve Avrupa Büyükler Motokros Şampiyonasında ilk ayaklar yapıldıDünyanın en iyi pisti ve padokunda başlayan MXGP Türkiye’yi 3.5 milyar kişi izliyor

Dünya motokors tarihinin en önemli yarışı olan MXGP’nin şampiyonların yarışı olarak bilinen etabı MXGP TÜRKİYE, Dünya Kadınlar ve Avrupa Büyükler Motokros Şampiyonası ilk ayakları yapıldı. Yarın final yarışlarıyla dünya şampiyonları belli olacak.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en önemli organizasyonları arasında yer alan motokrosun en iyisini belirleyen Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Dünya Kadınlar (WMX) ve Avrupa Büyükler (EMX250) yarışıyla Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde başladı. Arjantin, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Fransa, Letonya, Almanya, Endonezya, Çekya, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde düzenlenen şampiyona, dünyanın 180 ülkesinde yayınlanıyor.

KADINLARDA DUNCAN ŞAMPİYONLUĞA YAKIN

Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’nın (MXWOMEN) son ayağı olan Türkiye etabında ilk yarışı, Kawasaki’den Yeni Zelandalı Courtney Duncan kazandı. Böylece sıralamada 248 puana ulaşan Duncan, ikinci yarış öncesi şampiyonluğu büyük bir sürpriz olmazsa kazanacak. Yarışta ikinciliği Yamaha’dan Alman Larissa Papenmeier alarak, toplam puanını 127’ye taşıdı. Üçüncülüğü ise GASGAS’tan İspanyol Daniela Guillen aldı ve toplamda 227 puana ulaşarak şampiyonluk umudunu ikinci yarışa sakladı. Yamaha’dan Selen Tınaz ve GASGAS’tan Irmak Yıldırım20 ve 21’inci sıralarda yarışı tamamladı.

AVRUPA ŞAMPİYONASINDA DA ŞAMPİYON YARIN BELLİ OLABİLİR

Avrupa Motokros Şampiyonası’nın Afyonkarahisar’daki 9. etabındaki ilk yarışı Fantic’ten Hollandalı Cas Valk kazandı. 38 sporcunun start aldığı yarışta Valk’ın ardından Yamaha’dan İtalyan Andrea Bonacorsi ikinciliği ve Husqvarna’dan Hollandalı Kay Karssemakers’ta üçüncülüğü elde etti. İtalyan sporcu Bonacorsi İngiltere MXGP’si öncesi yarınki yarışa göre şampiyonluğunu ilan edebilir.


DÖRT YARIŞ AYNI ANDA YAPILIYOR

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP TÜRKİYE’de, dünya ve Avupa klasmanında dört yarış aynı anda yapılacak:

- Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP)

- Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN)

- Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2)

- Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250)

TÜRKİYE’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takımla 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.


BU YIL TOPLAMDA 10 TÜRK YARIŞÇI

Türkiye’den ilk kez Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Irmak Yıldırım bu sene üçüncü kez pistlere çıkacak. Bu yıl, ilk kez bir Türk MXGP’de yarışacak. Galip Alp Baysan Türkiye adına MXGP’de yarışacak. Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ise, ikinci yarışçımız pistte olacak. Selin Tınaz, WMX’deki ikinci Türk olarak yarışacak.

Avrupa Motokros Şampiyonası’nda ise Yiğit Ali Selek, Efe Kemal Hıd, Ömer Uçum, Ata Yağız Kuzu, Mehmet Emin Musaoğlu, Beytullah Gurur, Mehmet Yiğit Kara da mücadele edecek. Böylece Türkiye adına 10 yarışcı dünyanın en iyileriyle podyum mücadelesinde kıyasıya yarışacak.


ÜÇ SINIFTA ŞAMPİYON AFYONKARAHİSAR’DA BELLİ OLACAK

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP’de yarışın yeni yıldızı GASGAS ile yarışan İspanyol Jorge Prado, genel klasmanda 821 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise Kawasaki yarışçısı Fransız Romain Fevbre bulunuyor. Yamaha sürücüsü İsviçreli Jeremy Seewer ise bu ikiliyi takip eden diğer yıldız sporcu. İspanyol Prado Afyonkarahisar Motor Sporları pistindeki yarışı kazanması durumunda 2023 Dünya Şampiyonluğunu TÜRKİYE’de ilan edecek. Yine MX2’de KTM yarışçısı İtalyan Andrea Adamo 705 puanla lider olarak TÜRKİYE’ye geliyor.

Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) ve Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da (WMX) şampiyonlar Afyonkarahisar’da belli olacak. Avrupa Şampiyonası’nda puan avantajına sahip Yamaha adına yarışan İtalyan Andrea Bonacorsi, Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda da Kawasaki yarışçısı Yeni Zelandalı Courtney Duncan, GASGAS yarışçısı İspanyol Daniela Guillen ve bir başka Kawasaki yarışçısı Hollandalı Lotte Van Drunen, 2023 şampiyonluğunu elde etmek için gaz açacak.

ŞAMPİYONLARIN KAZANDIĞI DÜNYANIN EN İYİ PİSTİ

Afyon Motorsporları Merkezi, MXGP yarışları arasında dünyanın en iyi pisti, en iyi padokuna sahip. Ünü sadece bunlarla sınırlı kalmayan pistte yapılan MXGP TÜRKİYE’yi kazanan pilotlar hep sezonu şampiyon olarak tamamladı. Yarışçılar arasında çok sevilen ve yarışmak için beklenen pistler arasında ilk sırada yer alan pist, şampiyonun belli olmadığı ilk senelerden beri şampiyonların kazandığı etap olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. Bu yıl ya Prado şampiyonluğunu TÜRKİYE’de ilan edecek ya da kazanan başka Febvre kazanarak psikolojik üstünlüğü sağlayarak şampiyonluğu zorlayarak, bu yıl da benzer bir durum olması bekleniyor.

180 ÜLKE TÜRKİYE’Yİ DAHA YAKINDAN TANIYACAK

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışlarından biri olarak görülen MXGP TÜRKİYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter dökecek.

WMX’DE TÜRK KADIN YARIŞÇI SAYISI İKİYE ÇIKTI

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarına TÜRKİYE’den de çok sayıda sporcu katılacak. İki yıldır Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na ülkemiz adına katılan Irmak Yıldırım’ın yanı sıra 2022 TÜRKİYE Motokros Şampiyonu Selen Tınaz’da bu yıl kadınlar sınıfında yarışacak. Avrupa yarışında ise yaklaşık 10 Türk yarışmacı mücadele edecek.


TÜRKİYE EKONOMİSİNE EN AZ 10 MİLYAR TL KATKI

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin TÜRKİYE etabı bu yıl altıncı kez yapılıyor. MXGP TÜRKİYE’nin sadece yarışın yapıldığı haftada ülke ekonomisine 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. TÜRKİYE’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP TÜRKİYE’nin bu yıl da ülke ekonomisine katkısının en az iki kat artması bekleniyor.


300 MİLYON AVRO DEĞERİNDE TÜRKİYE TANITIMI

Geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi tanıtımı yapılan etabı ödülünü alan MXGP of TÜRKİYE’nin dünya çapındaki yayınları ve yapılan haberler TÜRKİYE’nin ülke tanıtımına devasa ökçekte katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of TÜRKİYE’nin sadece yayınlanan haberleri ve reklam değeri 300 milyon Avro’yu bulmuştu.


TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan MXGP TÜRKİYE, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKİYE Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), TÜRKSAT, TRT SPOR, TRT SPOR YILDIZ, Sport in TÜRKİYE'nin destekleriyle yapılıyor. Organizasyon partnerleri ise Anlas, Blue Motor, ECC Tur, Doğan Trend, İzeltaş, Honda, NG Afyon, Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), Özerband, Park Afyon, Volta, Wyndham Afyonkarahisar Thermal & Spa, Demirören Medya Grubu, Misli.com, PowerApp, Yeniletişim, Actamedya, DigitalServices, Anadolu Prodüksiyon.37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page