top of page

MXGP Akademi İlk Kez Türkiye’de

Motokros branşında dünya şampiyonalarına sporcu yetiştiren MXGP Akademi, dünyanın en önemli yarışları arasında gösterilen MXGP TÜRKİYE ile birlikte ilk kez Afyonkarahisar’da yapıldı.

Dünya Motokros Şampiyonası ile birlikte 2023 yılında 7 farklı ülkede organize edilen MXGP Akademi’nin son kampı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Afyonkarahisar’da düzenlendi.


MXGP Akademi’ye 65 ve 85 cc yarışçıları Mert Akkafa, Emin Hıd, Uluç Taşöz, Aslan Osmanpaşaoğlu, Enes Yıldız, Emir Abay, Çağatay Çoklar, Hasan Hüseyin Baş, Çağan Kumbul, Yağız Kaya, Poyraz Bor, Efe Okur, Berat Şenkalaycı, Kerem Yılmaz ve Ali Akkafa katıldı.

MXGP Akademi’de Türkiye Şampiyonalarına katılan başarılı genç motokros sürücülerine, sürüş becerilerini geliştirme ve FIM Dünya Motokros Şampiyonası'nda profesyonel olarak başarılı olmak için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenme şansı veriliyor.

MXGP AKADEMİ İLE DÜNYA KLASMANINA YENİ SPORCULAR YETİŞİYOR

Genç yarışçılar, cuma ve cumartesi günleri MXGP Akademi baş eğitmenleri Jan Postema, Martin van Genderen ve Barry Forschelen'den eğitim aldı. Sporcular eğitmenlerin gözetiminde sürüş becerileri bilgilerini arttırarak, dünyanın en iyi pisti seçilen Afyon Motor Sporları Merkezi’nde pratik yapma imkânı da buldu.


MXGP Akademi’nin ikinci gününde sporcular Gebben Van Venroy Yamaha ve Red Bull GASGAS fabrika yarış takımı çadırlarını gezip, hem sporcularla tanışma hem de takımlar hakkında bilgi alma şansına sahip oldu. MXGP takımlarına lastik desteği veren üreticilerdenPirelli’nin standında da lastikler hakkında bilgi verildi.


Sadece sporculara değil, sporcu ailelerinin de katıldığı MXGP Akademisinde sporcuların ailelerine yönelik bayrak, güvenlik düzenlemeleri ve sürücü eğitimleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı ayrıntılı bir brifing verildi. Sporcuların gelişimlerinde en önemli role sahip ailelerin yapması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Akıllarındaki sorular MXGP Akademi eğitmenleri tarafından cevaplandı.

MXGP AKADEMİ 7 PİLOT ÜLKEDE YAPILIYOR

2023 MXGP takviminde 7 ülke motokros sporcusu yetiştirme konusunda pilot ülke seçildi. Portekiz, İspanya, Letonya, Almanya, Çekya, Finlandiya ve Türkiye’de yapılan kamplarla, bu alanda yeteneklerin öne çıkması için yoğun eğitimler yapılıyor. Türkiye’de ilk kez yapılan MXGP Akademi’yle gelecek yıllarda motor sporlarının temeli olarak kabul edilen motokrosta dünya klasmanında yarışçıların daha donanımlı olması amaçlanıyor.
24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page