top of page

Motokrosun yıldızları Eylül’de yeniden Türkiye’de

Bitci MXGP Türkiye, 3-4 Eylül’de Afyonkarahisar’da yapılacak.Spor turizminin en büyük etkinliklerinden biri olan dünyanın en önemli motokrosçılarının yarıştığı Bitci MXGP TÜRKIYE ve Türkiye MotoFest, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Eylül’ün ilk haftasında Afyonkarahisar’da yapılacak.

Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı 3-4 Eylül 2022’deve Türkiye’nin 2022 yılındaki en büyük gençlik ve spor etkinliği Türkiye MotoFest 31 Ağustos - 4 Eylül 2022’de Afyonkarahisar’da yapılacak.

Dünyada gençlerin ve özellikle yüksek gelir grubunun büyük ilgi gösterdiği, dünyanın bir çok yerinden motosiklet tutkunlarının geleceği yarış ve festivalin lansman toplantısı Afyonkarahisar’da yapıldı.

NG Hotels Afyon’da yapılan tanıtım toplantısında konuşan Afyonkarahisar Valisi Doç.Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, bu şehirde böyle bir organizasyonun dördüncü kez yapılmasının gururlandırdığını belirterek şöyle dedi:

“Afyonkarahisar spor yatırımlarıyla şehrimiz bir spor şehri olduğunu ispat etti. Uluslararası organizasyonları sürdürülebilir olarak gerçekleştiren bir il olduğumuzu göstermiş olduk. Büyük Taarruz’un 100’üncü yılında dolu dolu etkinliklerle güzel bir yaz döneminin bizleri beklediğini söylemiş olalım. Sporseverleri Afyonkarahisar’a şampiyonaya davet ediyorum.”

FIM BAŞKANI, BİTCİ MXGP TÜRKİYE’YE GELİYOR

Afyonkarahisar’ın bütün dünyada konuşulduğunu söyleyen Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Başkanı Jorge Viegas’ın da bu yıl yarışları izlemek için özel olarak geleceğini açıkladı.

Dünya Motokros Şampiyonası’nın yeni organizasyonlara da referans olduğunu belirten Zeybek, “MXGP ile başlayan Afyonkarahisar’ın sporun merkezi olma yolculuğumuz, şimdi önemli bir aşamaya geçiyor. Olimpiyat Köyü projemizi şimdi Afyon’a kazandırmış olacağız. Sporun her türlüsüne destek vermeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

HEDEF 200 BİN İZLEYİCİ

Dünyanın çok yakından izlediği MXGP’nin Türkiye etabıyla ülkemizin ilgi odağı olduğunu, motosiklet sporunun hızla yükseldiğini ve dünyada Türk sporcusunun başarılarını konuşmaya başladığının altını çizen Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“MXGP ile dünya motokrosunun önemli merkezi olduk. Sporun başkenti olan Afyonkarahisar, dünyanın en iyi pistlerinden birini yaparak iddiasını ortaya koydu. Dünya arenasında sporcularımızla elde ettiğimiz başarının yanında, dünyanın en büyük yarışına dördüncü kez ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz.”

Geçtiğimiz yıl 150 bin kişiyi ağırladıklarını açıklayan Uçar, bu yıl 10 bine yakın yurtdışı katılımla birlikte toplamda 200 bin seyirciyi aşmayı beklediklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılacak yarış, dünyanın en iyi pisti ödüllü Afyonkarahisar Motorsporları Pisti’nde gerçekleştirilecek.


DÖRT YARIŞ AYNI HAFTASONUNDA YAPILACAK

3-4 Eylül 2022 tarihlerinde dünya ve Avupa klasmanında 4 yarış aynı anda yapılacak:

- Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP),

- Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN),

- Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2),

- Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN)

Türkiye’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takımla 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.


MXGP, 186 ÜLKEDE YAYINLANIYOR

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışının Türkiye etabı olan BİTCİ MXGP TÜRKIYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 186 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyanın motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 5 etaptan oluşan MXWOMEN, 6 etaptan oluşan MXOPEN’de kürsü için ter dökecek.

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarında Türkiye’den de çok sayıda sporcu katılacak. Geçtiğimiz yıl Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası'na Türkiye’den ilk kez katılan 17 yaşındaki Irmak Yıldırım, bu yıl da yarışacak.


TÜRKİYE MOTOFEST’TE 5 GÜNDE 9 KONSER

Türkiye’nin 2022’deki en büyük spor ve gençlik etkinliği olması beklenen Türkiye MotoFest, bu yıl 31 Ağustos’ta kapılarını açacak. 4 Eylül 2022’ye kadar devam edecek festival, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden motosiklet tutkunlarını buluşturacak. Türkiye MotoFest’e bu yıl 200 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Beş gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, spor etkinliklerinin de yer alacağı festivalin konser programı ise şöyle:


31 Ağustos 2022 Çarşamba: Sagopa Kajmer - Haluk Levent

1 Eylül 2022 Perşembe: Manuş Baba - Ebru Yaşar

2 Eylül 2022 Cuma: Mary Jane - Koray Avcı

3 Eylül 2022 Cumartesi: Göknur - Erol Evgin

4 Eylül 2022 Pazar: Ajda Pekkan


TÜRKİYE EKONOMİSİNE 5 MİLYAR TL’DEN FAZLA KATKI

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin Türkiye etabı bu yıl dördüncü kez yapılıyor. BİTCİ MXGP TÜRKIYE’nin sadece yarışın yapıldığı haftada Türkiye ekonomisine 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki BİTCİ MXGP Türkiye ve Türkiye MotoFest’in bu yıl Türkiye ekonomisine katkısının daha da artması bekleniyor.


300 MİLYON AVRO DEĞERİNDE TÜRKİYE TANITIMI

MXGP of TÜRKIYE’in dünya çapındaki yayınları ve Türkiye MotoFest’ten yapılan haberler Türkiye’nin tanıtımına büyük katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl MXGP of TÜRKIYE ve Türkiye MotoFest’in sadece yayınlanan haberleri ve yayınlarının reklam değeri, 300 milyon Avro’yu bulmuştu.

Öte yandan bilet satışları da passo.com.tr ve albikere.com adresinden satışa sunulmaya başlandı.


MOTOSİKLET EKONOMİSİNİN YÜKSELİŞİ

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet sektörünün devleri Türkiye’yi önemli pazarların başında görüyor. Bir çok önemli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor.

118 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page