top of page

Dünyanın En İyileri Afyonkarahisar'da Belli Olacak

Afyonkarahisar, bu yıl 4. kez Dünya Motokros Şampiyonası’nı Cumhurbaşkanlığı himayelerinde (MXGP of Türkiye) ağırlayacak.

Dünyanın en popüler 10 branşı arasında yer alan motokrosta dünya şampiyonlarını biraraya getiren Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) final ayağı, Afyonkarahisar’da bu yıl 2018, 2019 ve 2021 yıllarının ardından 4. kez düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek organizasyon kapsamında; Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Motokros Şampiyonası (Gençler-MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX) ve Avrupa Motokros Şampiyonası’nın (MXOPEN) yer aldığı 4 büyük yarış yapılacak.


Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) tarafından dünya şampiyonları, takımları ve ülkelerinin yer alacağı ödül töreni de Büyük Taarruzun 100. yılının kutlandığı Afyonkarahisar’da yapılacak.

DÜNYANIN GÖZÜ ÜLKEMİZDE OLACAK

Organizasyon, Eurosport, Fox Sports Latina, AXP, Motorsport TV, Fox Sports International, Fox Sports Asia, VRT, CBS Sports Networ, BNT, Sina Sport, Rai Sport, Beinsports, Nos TV, RTL, Sport TV gibi dünyaca ünlü yayıncılar tarafından 186 ülkede yaklaşık 3.4 milyar potansiyel izleyiciyle buluşuyor.


Öte yandan MXGP of Türkiye, 2018 yılında 144 milyon 540 bin Euro'luk bir uluslararası tanıtım değeri elde ederken, 2019 yılında 198 milyon 263 bin Euro ve 2021 yılında da 300 milyon Euro’luk bir ülke tanıtımı sağlamıştı. Türkiye'nin 1 dakikalık tanıtım görüntüleri dünyaca ünlü kanallarda canlı yayında yer alırken, gazete, dergi, internet medyası ile sosyal medyada da organizasyon ve ülkemizle ilgili binlerce haber yayınlanmıştı.


Afyonkarahisar, 2018 yılında ilkini düzenlediği Dünya Motokros Şampiyonası'nda "En İyi Teknik Alt Yapı" ödülünü alırken, 2019 yılında ikinci kez ev sahipliği yaptığı organizasyonda da "En İyi Padok" ödülünü almıştı.

KAMP, MÜZİK, SPOR VE KONSERLER

Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar etabı (MXGP of Türkiye) ile aynı tarihlerde gerçekleştirilen Türkiye MotoFest organizasyonu da bu yıl 4. kez 40’dan fazla büyük etkinlik, ücretsiz kamp alanları ve konser ile birlikte eğlenceyi yarışseverlerle buluşturacak.


Festival kapsamında 5 gün boyunca ünlü sanatçılar konser verecek. Festival alanında sponsorlar tarafından kurulan etkinliklerin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı federasyonların sportif faaliyetleri de katılımcılara keyifli anlar yaşatacak. Çocuklar için özel etkinlik alanlarının yer alacağı festivalde, mini golf, mini ATV, motosiklet eğitimleri, tırmanma duvarı, tenis, badminton, atletizm, okçuluk eğitimleri ile su sporları ve motosiklet gösterileri gibi ücretsiz aktiviteler de festival katılımcılarıyla buluşacak.


Beş gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, spor etkinliklerinin de yer alacağı festivalin konser programı ise şöyle:

31 AĞUSTOS 2022 ÇARŞAMBA

20:00 Sagopa Kajmer - 22:00 Haluk Levent

1 Eylül 2022 PERŞEMBE

20:00 Manuş Baba - 22:00 Ebru Yaşar

2 Eylül 2022 CUMA

20:00 Mary Jane - 22:00 Koray Avcı

3 Eylül 2022 CUMARTESİ

20:00 Göknur - 22:00 Erol Evgin

4 Eylül 2022 PAZAR

21:00 Ajda Pekkan

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ETKİNLİK ALANI

Termal yatırımlarının yanı sıra ünlü mermerlerinin ihracaatıyla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Afyonkarahisar, Motorsporları Merkezi’nde sportif etkinliklerin yanı sıra kültürel, sanatsal ve ticari aktiviteler için de büyük imkanlar barındırıyor. Çok işlevli ve esnek yapısıyla fuar, eğlence ve farklı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak bir teknik alt yapıya sahip olan tesis, 250 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu.


Merkezde, konser alanı, 10 bin araçlık otopark, su sporları aktivite havuzu, stant alanları, yeme içme alanları, 1.500 adet çadırlık kamp alanı, 40 karavan alanı bulunuyor. Kamp için gelenlere duş, elektrik, internet ve sıcak su imkanı da ücretsiz sunuluyor.


Motorsporları merkezli inşa edilmesine rağmen her türlü organizasyona da ev sahipliği yapabilecek şekilde projelendirilen tesiste 20 dönüm asfalt alanda fuarlar, tanıtım günleri, konserler ve kültür sanat etkinlikleri için de her türlü imkan birarada bulunuyor.


Tesis, motokros, süper enduro, akrobasi ve süpermoto branşlarında dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek bir özelliğe de sahip.167 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page