top of page

DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI HEYECANI 6. KEZ AFYON'DA YAŞANACAK

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2023


MXGP DÜNYA MOTOKROS ŞAMPİYONASI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Beş yıldır Afyonkarahisar’ın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası, Dünyanın En İyi Padok ve Pist Alanında altıncı kez düzenlenecek. Şampiyona öncesi il protokolü ve basın mensuplarının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.


MXGP Türkiye Dünya Motokros Şampiyonası ve Türkiye MOTOFEST 30-31 Ağustos 1-2-3 Eylül tarihlerinde Afyon Motorsporları Merkezi’nde gerçekleştirecek.


Şampiyona ve bu kapsamda yapılan Motofest’te yer alan etkinlik programı NG HOTELS AFYON'da yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.


Basın lansmanına Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcılarından Sü

leyman Karakuş, Murat Öner, Benol Kaplan, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ile termal otel genel müdürleri ve basın mensupları katıldı.


“TÜM DÜNYA AFYONKARAHİSAR’I TANIYOR”

Yapılan festivaller sayesinde “Afyonkarahisar’ı tüm dünya tanıyor” diyen Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven; “Afyonkarahisar’a altın bir nokta daha koymak için bir araya geldik. Geçen yıl yine ilk defa “MXGP Afyon” organizasyonu yaptık. Afyonkarahisar’ı tüm dünya bir MXGP markası olarak tanıdı. Gayemiz Afyonkarahisar’da taş üstüne taş koyabilmek. Şehrimizi tüm Dünyaya tanıtabilmek. Yaptığımız festivaller çerçevesinde şunu görüyoruz ki; Afyonkarahisar Türkiye’yi aştı. Tüm dünya tarafından tanınıyor. Gastronomi ve termal şehri olmamız ve bu amacı taşıyan tesislerin bir arada olması ile önemli bir yere sahibiz. Desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, belediye çalışanlarımıza, termal tesis müdürlerimize ve basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonlarla Afyonkarahisar marka olmaya, Egenin incisi olmaya devam edecek. Kazasız belasız güzel bir organizasyon olmasını temenni ediyoruz” dedi.


İLK KEZ 6 DEFA ÜST ÜSTE ŞAMPİYONASI YAPILAN TEK ŞEHİR AFYON

Motokros Şampiyonasının başarısı ve Afyonkarahisar’a sağladığı katkılardan bahseden Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ise; “Motokros olarak 5 yılda 6. organizasyonumuzu yapacağız. Dünyada ve Türkiye’de 6 defa üst üste şampiyonası yapılan tek spor dalı Motokros. Bu açıdan gerçekten istikrarlı ve her yıl yukarıya doğru yükselen bir ivme yakalamış bulunuyoruz. Uluslararası katılımcılardan birisi bana “Yurt dışında arama motoruna MXGP yazınca Afyonkarahisar çıkıyor” dedi. Bu şehrimizin tanıtımı açısından çok önemli. Ülkemize sağladığı katma değer açısından önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır hep himayelerine alıyor. Bu yıl da bunun devamı için görüşme yapacağız. Bu alan son yıllarda karavan turizminin de önemli merkezlerinden biri haline geldi. İlimizin ticaretine, ekonomisine, istihdamına katkı sağlıyor. Şehrimizi tanıtmaya, geliştirmeye büyütmeye hep beraber devam edeceğiz. Şampiyonamız hayırlara vesile olsun. Kazasız belasız yarış sezonu olsun” diye konuştu.


YARIŞMACILAR MOTOKROS ALANIMIZDAN GIPTAYLA BAHSEDİYOR

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, son 5 yılda 6. kez ev sahipliği yapacağımız Dünya Motokros Şampiyonası’nın şehrimize hayırlı olmasını diledi. Organizasyona desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sunan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “2019 yılında göreve geldiğimiz anda Motokros Şampiyonasının ikincisini gerçekleştirdik. Dünyanın en iyi pisti, dünyanın en iyi padok ödülüne sahip yarışmacıların gıptayla bahsettikleri bir alana sahibiz.

Tek gayemiz, Sayın Milletvekillerimiz ve Valimizle beraber ilimizi nasıl daha fazla tanıtabiliriz, değerlerini nasıl daha fazla ön plana çıkarabiliriz. Bunun için de durmadan yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bunda da başarılı olduğumuza ben inanıyorum. Çünkü 2019’dan bu tarafa gerek yöresel, gerekse uluslararası birçok festivale ev sahipliği yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu çalışma da ilimizin tanıtımına ciddi katkı sunuyor” dedi.


FESTİVALLER ŞEHRİ OLDUK

Uluslararası ve ulusal bazda festivaller düzenlemeye bundan sonra da devam edeceklerini bildiren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde güvenli ülke Türkiye sloganıyla İtalya’daki yapılması gereken ayak, Afyonkarahisar’a verilmişti. O yıl iki şampiyonayı aynı anda Afyonda gerçekleştirmiştik. Gerek Motokros Şampiyonası ile gerekse gastronomi şehri ilan edildiğimiz andan itibaren Gastronomi Festivalimiz ile uluslararası alanda festivallerimizi yapmaya devam ediyoruz. Tüm bunların yanında yine çeşitlilik olsun diyerek şehrimizi yerel de ve ülke bazında tanıtmak amacıyla Karavan Festivalini başlattık. Tek gayemiz güzel ilimizi daha güzel tanıtmak, gelişimine, istihdamına katkı sunmak. Şimdiden Motokros Festivalinin hayırlara vesile olmasını diliyor, destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Valimiz, Milletvekillerimiz ve Türkiye Motor Sporları Federasyonu yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.


“SPORCULAR DERECE ALMAK İÇİN SANİYELERLE YARIŞACAK”

Programın son konuşmacısı Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı oldu. Şehrimizin gastronomiden tarihe kültürden doğa turizmine kadar birçok branşta yıllardır ülke turizmine büyük katkı sunduğunu söyleyen Vali Yiğitbaşı; “Afyonkarahisar, son 6 yıldır dünyanın en önemli spor müsabakaları arasında yer alan Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyor. Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2) ve Avrupa Motokros Şampiyonası’nda (EMX250) bu yıl 30 Ağustos ile 3 Eylül tarihleri arasında dünyaca ünlü takımların sporcuları derece almak için saniyelerle yarışacak” dedi.


“TESİSİMİZDE TÜM İMKÂNLAR VAR”

Vali Yiğitbaşı konuşmasına şöyle devam etti. “Tabi Afyonkarahisar önceki 5 ev sahipliğinden “En İyi Altyapı”, “En İyi Padok” ve dünyada "En İyi Tanıtım Yapan Ülke" unvanlarını da kazanmış bulunuyor. Bu anlamda buradaki yarış pistimiz hem yarışçılar hem de izleyiciler için dünyanın en iyi pistleri arasında yer alıyor. Şunu da ilave etmekte fayda var ki, Afyon Motor Sporları Merkezi planlanırken sadece spor organizasyonları için yapılmadı. Burası dünyada en iyi altyapıya sahip bir kompleks. Metro interneti, wcleri, duşları, trafosu, uluslararası kamp karavan alanı, 7\24 güvenliği ile kullananlara sağladığı mutfak ve çamaşırhane alt yapısı ile afet ve acil durumlar sonrası paniği önlemek, sağlık müdahaleleri ve halkın tehlikeden uzaklaşabilmesi adına Afyonkarahisar çok önemli bir tesise sahip. Tesisimizin sağladığı imkanlar herkes tarafından takdir edilirken aldığımız “En İyi Tanıtım Ödülü” de dünya genelinde bilinirliliğimize büyük katkı sağladı” dedi.


“YARIŞLAR FESTİVALE DÖNÜŞÜYOR”

Afyonkarahisar’ın yalnızca Dünya Motokros Şampiyonası yapmakla kalmadığına işaret eden Vali Yiğitbaşı sözlerini şöyle tamamladı; “Bu yarışları bir festivale dönüştürüyor. Birbirinden ünlü markaların birbirinden başarılı sporcuları burada yarışacak. Ardından misafirlerimiz akşam saatlerinde ülkemizin en ünlü sanatçılarını açık hava sahnesinde dinleyecek. Bu yüzden bu yıl yine hemşerilerimizi ve il dışından gelecek misafirlerimizi eşsiz bir festival bekliyor olacak.

Ben bu büyük organizasyonu organize etmede ve dünyaya tanıtmamızda büyük emek sarf eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e ve ekinine ve Türkiye Motosiklet Federasyonu’na teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum. Eylül’de bu etkinliğin en iyi şekilde gerçekleşmesi için paydaşlar olarak tüm gayretimizle çalışacağız” dedi.


TÜRKİYE MOTOFEST KONSERLERİ

Türkiye’nin en büyük ve en eğlenceli etkinliği Türkiye MotoFest Konser takvimi de açıklandı. Birbirinden ünlü 10 sanatçı Afyonkarahisar’da sahne alacak.
218 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page