top of page

Afyonkarahisar MXGP İle Oyun Dünyasında

Dünyanın en popüler spor branşları arasında ilk on sırada yer alan Dünya Motokros Şampiyonası’nın resmi oyunu, MXGP 2020’nin yeni versiyonu meraklılarıyla buluştu. Dünya Motokros Şampiyonası’na 2018 ve 2019 yıllarında ev sahipliği yapan ve dünyanın en iyi pisti seçilen Afyonkarahisar pisti de oyunda yer aldı. Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oyun konsolları, bilgisayar ve online platformlarda oynanabilen MXGP 2020’deki Afyonkarahisar’ın pistinin tanıtımını yaptı. Belediye meclis salonunda gerçekleşen programa Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ve Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke katıldı.
“FESTİVAL HAVASINDA GEÇECEK”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde en iyi teknik alt yapı ödülünü alan ve dünyanın en iyi pisti seçilen Afyonkarahisar, 2021 Motokros Şampiyonasına hazırlanıyor. Motokros Şampiyonası’nın resmi oyunu MXGP 2020’nin tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, 2021 yılında yapılması planlanan Dünya Motokros Şampiyonası’nın festival havasında geçeceğini ifade etti. Başkanımız, beş gün boyunca sürecek şampiyonada Afyonkarahisar'ın ülkemizde ve dünyada en güzel şekilde tanıtılacağını kaydetti.


“HER 10 KİŞİDEN 4’Ü OYUN OYNUYOR”

Toplantının açılış konuşmasını TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke yaptı. Dünya genelinde 3 milyardan fazla oyuncu sayısının olması nedeniyle bu alanın büyük öneme sahip olduğunu belirten Türkiye Motosiklet Federasyonu As Başkanı Mahmut Nedim Akülke, “Her 10 kişiden 4'ü video oyunu oynuyor. İnsanlar için video oyunları artık bir ana eğlence aracı haline geldi. Salgın nedeniyle hayatın dijitalleşmesi eğlence araçlarının daha da yayılmasını sağlıyor. Biz de marka organizasyonumuz MXGP Türkiye ile hem Afyonkarahisar’ı hem de ülkemizi oyun dünyasına taşıdık. Dünyanın her hangi bir yerinden MXGP Afyon oyununa online olarak giren kişi hem şehri hem de spor tesisimizi tanıyıp oynayabilecek. Dünyanın en iyi pistleri arasına seçilen Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi böylece herkesin deneyimleyebileciği bir imkana sahip oldu. Artık gençler ve bu spora meraklı olanlar birebir aynı özelliklerin yer aldığı pistte önce oyun oynayıp daha sonra motosikletiyle pistimizi tecrübe edebilecek.” diye konuştu.


“TEK DİLEĞİMİZ COVID HADİSESİNDEN KURTULMAK”

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise “2018 ve 2019 yıllarında Dünya Motokros Şampiyonası’nın ikinci ayakları gerçekleştirilmiş, dünya’nın en iyi pist ödülünü almıştı. 2019 yılında 2018 senesinden daha iyi bir organizasyon gerçekleştirerek motorsporunu seven insanları, Afyonkarahisar’da buluşturduk. 2020 yılında yapmayı düşündüğümüz bu organizasyonu, COVİD- 19 hadisesinden dolayı ötelemek mecburiyetinde kaldık. Bu sene inşallah geride kalan yıllara nazaran çok daha iyi bir organizasyon yapacağız. Tek dileğimiz Allah’ın izniyle COVİD hadisesinden kurtulmamız” dedi.


2020 yılında çok büyük hayalleri olduğunu ancak koronavirüs dolayısıyla bunları gerçekleştiremediklerini hatırlatan Başkan Zeybek; “Meydanı çok aktif kullanmayı düşünüyorduk ama planladığımız organizasyonları da ötelemek zorunda kaldık. İnşallah bu sene yapacağımız organizasyon neredeyse bir festival havasında olacak. Organizasyon geçtiğimiz yıllarda iki günle sınırlıydı, bu seneki 5 gün olması planlanıyor’ dedi.


“AFYON HIZINI ALDI GİDİYOR”

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ise sözlerine “Bu şehir, hızını aldı gidiyor” diyerek başladı. Afyonkarahisar’ın durdurulamayacak şekilde ilerlediğini ifade eden Vali Çiçek; “Motokros Şampiyonasının yanında şehrimizin UNESCO tescilli Gastronomi ünvanını almasıyla birlikte özgüvenimiz tam. Kendimize güveniyoruz, bu şehri Belediye Başkanımızla, Belediyemizle birlikte marka şehir haline mutlaka ve mutlaka getireceğiz. Çıtayı yükseltiyoruz, Afyonkarahisar’ı sadece Türkiye’de değil, Avrupa ve dünyada bilenen şehir haline getirmek, sözümüz olsun. Bunu başaracağız. En azından başarmak için gece gündüz çalışacağız” dedi.

Şampiyonaya büyük önem verdiklerini aktaran Vali Gökmen Çiçek, “2021’i milat olarak kabul ediyoruz. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Yarışmanın 2020’de de düzenlenmesi için çok istekliydi. Ancak pandemi dolayısıyla organizasyon, ötelendi. Özellikle belediyemiz bu işi sırtlanmış götürüyor. İlin valisi olarak elimden gelen desteği sonuna kadar vereceğimi bildirmek istiyorum. Bu seneki şampiyonanın geçmiş yıllardan daha farklı olmasını temenni ediyorum. Özellikle şehrin tüm paydaşlarıyla birlikte şehrimizin tanıtımı için neler yapabileceğimizin istişarelerini yapmalıyız” dedi.


Konuşmaların ardından Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan, Afyonkarahisar'ın da yer aldığı MXGP 2020’yi oynadı.
12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page